Budući da su ateroskleroza i arterioskloza dva najčešća “krivca” za moždani udar i srčani udar, vrlo je važno na vrijeme upoznati njihove uzroke, kao i otkriti kako ih spriječiti. Zbog sličnog naziva, ove dvije bolesti često se miješaju, pa da ih pojasnimo: suženje promjera arterija uslijed nakupljanja plaka naziva se ateroskleroza, dok je stvrdnjavanje stijenki velikih krvnih žila arteriosklerozom uzrokovano nakupljanjem plaka. Nadalje, u slučaju arterioskleroze, nakupljene tvari uglavnom se sastoje od kalcija, a u slučaju ateroskleroze – od masti, prvenstveno lošeg kolesterola (LDL). U svakom slučaju, obje bolesti predstavljaju najveći javnozdravstveni problem, koji može biti fatalan. Zato je vrlo važno na vrijeme očistiti krvne žile i učiniti ih prohodnima.
Što uzrokuje začepljenje arterija?
S godinama se na stijenkama arterija talože masne naslage koje stoga postupno gube elastičnost, stvrdnjavaju se i postaju sve neprohodnije. Da stvar bude gora, postoje i krvni ugrušci (trombi), koji se javljaju kad faktori zgrušavanja krvi reagiraju s masnim naslagama i tako djelomično ili u potpunosti sprečavaju protok krvi i hranjivih tvari kroz arterije. Brojni su čimbenici koji utječu na bolesti krvnih žila. Međutim, navest ćemo devet najozbiljnijih. To su: pušenje, visoki krvni tlak, dijabetes, pretilost, tjelesna neaktivnost, pretjerani unos alkohola, stres, prehrana bogata zasićenim mastima i starenje. Što se tiče visokog krvnog tlaka, problem je dvosmjeran, što znači: ateroskleroza i arterioskleroza podižu krvni tlak, ali događa se upravo suprotno – pogoršava oba stanja.
Kako prepoznati problem?
• Vrat
Ako se začepe krvne žile na vratu (karotidne arterije), velika je vjerojatnost da će se dogoditi moždani udar. Najočitiji simptomi koji upozoravaju na začepljenje karotide su nemogućnost govora ili razumijevanja, poremećaj ravnoteže, bolne glavobolje, vrtoglavica, gubitak vida, zujanje u ušima i trnci na jednoj strani lica.
• Donji udovi
Blokadu krvnih žila na nogama prepoznat ćete po sljedećim simptomima: trajna bol koja ne prestaje ni za vrijeme spavanja, umor nakon kratke šetnje, hladnoća i natečenost stopala, gangrena, gubitak dlaka na nogama i promjena boje kože (postaje plavkasta). Postoji kućni test kojim se može provjeriti stanje krvnih žila u nogama: provjerite puls pritiskom na unutarnju stranu koljena, pa ako utvrdite da je usporen ili uopće nije, to je jasan signal da postoji djelomično ili potpuno suženje krvne žile.
Vezani članak: Zdrave namirnice u još zdravijim kombinacijama
• Prsa
Izuzetno je važno prepoznati simptome krvnih ugrušaka i začepljenja krvnih žila oko srca na vrijeme, jer su to vrlo opasna stanja, koja mogu dovesti do srčanog udara. Najčešći znakovi da se plak nakupio na zidovima krvnih žila srca su: neobjašnjiva mučnina, vrtoglavica, anksioznost, slabost, umor, glavobolja, osjećaj napetosti u prsima, otežano disanje i intenzivna bol u prsima.
Promjena životnih navika produžuje život!
Prirodni lijekovi za srce i krvne žile izvrsna su alternativa klasičnim tretmanima. Naravno, neka ozbiljna stanja zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć, ali da biste spriječili začepljenje arterija, najvažnije je promijeniti način života. To podrazumijeva čitanje mjera, ali među najvažnijima su: prestanak pušenja, tjelesna aktivnost od najmanje pola sata dnevno (brzo hodanje), promjena prehrane, redovita kontrola šećera u krvi i krvnog tlaka i smanjenje stresa na minimum.
Počnite od tanjura
Da biste smanjili loš kolesterol (LDL) u krvi, morate temeljito promijeniti prehranu.
Evo nekoliko korisnih savjeta:
• Smanjite konzumaciju hrane bogate zasićenim masnim kiselinama (maslac, žumanjci, prerađeno meso i pekarski proizvodi).
• Postojeće izvore masti zamijenite maslinovim, lanenim ili bučinim uljem.
• Povećajte unos omega-3 i omega-6 masnih kiselina (plava riba, zeleno lisnato povrće, kupus, bademi i orasi).
• Pekarske proizvode od bijelog brašna zamijenite ražom, ječmom i zobi.
• Jedite što više hrane bogate pektinom (jabuke, kruške, naranče, mrkva itd.)
• Izbjegavajte prženu, masnu i pretjerano začinjenu hranu.
NAPITCI I ELIKSIRI ZA ČIŠĆENJE KRVNIH ŽILA
Moćan drevni eliksir
Kombinirano djelovanje đumbira, češnjaka, limuna, meda i jabučnog octa učinit će veliku uslugu vašim krvnim žilama i zdravlju općenito.
Sastojci:
• 250 g svježeg đumbira
• 5 češnja češnjaka
• sok od 5 limuna
• 2 dl jabučnog octa
• 3 šalice meda
• 2 šalice vode
Priprema:
Pomiješajte 250 g đumbira s vodom u miješalici, a zatim učinite isto s češnjakom. Procijedite i pohranite obje tekućine. Iscijedite sok od pet svježih limuna, a zatim pomiješajte sve tri tekućine sa šalicom organskog jabučnog octa. Ulijte u tavu i kuhajte dok se tekućina ne smanji za oko trećinu. Pričekajte i tekućinu ohladite na sobnoj temperaturi, a zatim dodajte med. Promiješajte i čuvajte pokriveno u hladnjaku (najbolje u staklenoj posudi s poklopcem). Uzimajte punu žlicu eliksira svako jutro, dok se kolesterol i krvni tlak ne normaliziraju (što ste stariji, trebat će vam više vremena).
Napitak od nara
Nar je ukusno i zdravo voće, ali i prirodni lijek za začepljene krvne žile. Napitak od ovog voća osvježit će cijeli organizam i pridonijeti zdravlju srca.
Sastojci:
• 2 velika šipka
• 1 limun
• 2 dl vode
Priprema:
Oljuštite šipak i naribajte ga, a zatim stavite sjeme u blender, dodajte vodu i oguljeni limun i sve promiješajte. Pijte ovaj sok svakodnevno najmanje mjesec dana.
Kefir i lanene sjemenke
Pomiješajte dva decilitra kefira s tri žličice mljevenog lanenog sjemena, a zatim ga dobro promiješajte. Pijte dva puta dnevno, ujutro i navečer.
Čišćenje tijela od nikotina
Budući da je nikotin jedan od najvećih uzroka suženja krvnih žila, važno je da što prije prestanete pušiti. Međutim, kako bi se vaše tijelo što prije oporavilo od ove dugogodišnje štetne navike, potrebno ga je očistiti od naslaga nikotina. To možete učiniti konzumiranjem neke od ovih namirnica:
• Češnjak: stimulira jetru, što dovodi do intenzivnijeg izlučivanja toksina iz tijela.
• Čili papričica: Bogata je kapsaicinom koji potiče metabolizam i rad bubrega, što ubrzava cirkulaciju krvi i pridonosi pročišćavanju krvnih žila.
• Kelj: Ovo povrće izuzetno je bogato tiocijanatima i antioksidantima – koji smanjuju štetni učinak slobodnih radikala.
• Mrkva: Sadrži beta-karoten, važan za sintezu vitamina A, C i K, koji zajedno doprinose poboljšanju cirkulacije krvi i jačanju imuniteta.
• Špinat: Bogat je folnom kiselinom koja pomaže u uklanjanju nikotina iz tijela.
Eliksir od Valerijana i meda
Napravite tinkturu od valerijane: 20 g sjeckanog korijena biljke prelijte sa 100 ml 70 % alkohola. Ostavite da odstoji 21 dan na tamnom mjestu (svakodnevno protresite), a zatim procijedite. Pomiješajte žlicu tinkture s dvije žlice limunovog soka, tri žlice meda i 250 ml ohlađene, prethodno prokuhane vode. Uzmimajte mjesec dana 30 do 40 kapi pola sata prije jela. Zatim napravite dvotjednu pauzu, a zatim ponovite postupak.