Lubenice su idealno ljetno voće jer savršeno gase žed, a zbog male kalorijske vrijednosti mogu ih jesti svi pobornici zdravijeg načina prehrane. Osim što čuva zdravlje srca i uravnotežuje krvni tlak, lubenica dokazano prevenira rak pluća, dojke, prostate i drugih vrsta.
Lubenica pripada obitelji Cucurbitaceae, u koju se svrstavaju krastavci i tikvice. Okrugloga je ili ovalnog oblika tamno zelene ili svjetlo zelene kore s prugama, dok je unutarnji sočan dio crvene boje s crnim, jestivim sjemenkama. Iako potječe iz južne Afrike, uzgajati se počela u Egiptu (sjemenke su pronađene u grobnici Tutankamona), a dalje se proširila na Mediteran i sve do Kine, gdje se uzgaja od 10 stoljeća. Energetska vrijednost joj je mala i iznosi 30 kcal na 100 g. Od toga sadrži 7,55% ugljikohidrata, 0,61°/0 proteina i 0,150/0 masti. Od minerala sadrži kalcij, željezo, magnezij, fosfor, cink, bakar, mangan, fluorid i selen, dok od vitamina ima vitamina C, tiamina, riboflavina, niacina, pantotensku kiselinu i vitamin B6. U 100 g sadrži i 0,4 g dijetalnih vlakana, 4,5 mg likopena i 303 mg beta-karotena.
Vrlo moćni antioksidansi
Visoki udio vode čini ovo voće idealnim desertom u vrućim ljetnim danima. Istraživanja potrošača otkrivaju da se za lubenicu vjeruje da je nutritivno vrijedna hrana i da je zdravi međuobrok. Među nutrijentima lubenice osobito su zanimljivi fitonutrijenti kao što su antioksidansi od kojih je najpoznatiji vitamin C, zatim likopen i betakaroteni. Ovi vrlo moćni antioksidansi spriječavaju štetno djelovanje slobodnih radikala na organizam. Vitamin C pomaže u održavanju funkcija vezivnog tkiva, sudjeluje u procesima koji pospješuju zacjeljivanje rana i potiče rad imunološkog sustava. Jedna od uloga je i u procesima iskorištenja željeza u organizmu. Likopen je također jedan od vrlo učinkovitih antioksidansa koji daje crvenu boju rajčici, lubenici i ružičastom grejpu. Istraživanja o likopenu su utvrdila njegovu zaštitnu ulogu u nekoliko vrsta raka (rak pluća, dojke, prostate i drugih vrsta). Likopen štiti stanice od oksidativnog oštećenja te na taj način sudjeluje u procesima zaštite srčano-krvožilnog sustava. Lubenica sadrži aktivne tvari koje ublažavaju upalna stanja i odličan je diuretik jer stimulira rad bubrega. Povećava stvaranje urina što pogoduje izbacivanju toksina iz organizma. Zanimljiv sastojak lubenice je aminokiselina citrulin koja se u tijelu pretvara u drugu aminokiselinu – arginin koja složenim procesima metabolizma utječe na sniženje tlaka i opuštanje krvnih žila. Time odlično djeluje na libido. Arginin poboljšava i osjetljivost na inzulin u oboljelih od dijabetesa tip 2 koji su otporni na inzulin.
Najbolje su glatke i ne previše sjajne
Pri kupnji cijele lubenice odaberite onu čija težina odgovara veličini, a kora je glatka i ne previše sjajna. Udarite li po njoj prstima zvuk ne bi smio biti šupalj. Strana na kojoj je lubenica ležala na zemlji prilikom sazrijevanja mora biti žućkaste boje, a nikako bijele ili zelene, jer nam je to pokazatelj da je ubrana prerano, što će se negativno odraziti na teksturu, okus i sočnost lubenice. Ukoliko kupujete rezanu lubenicu obratite pozornost na boju i svježinu voća. Čuvajte je u hladnjaku cijelu ili narezanu do tjedan dana, omotanu plastičnom folijom kako biste spriječili isušivanje i upijanje mirisa.
Ploške, kockice, kuglice …
Prema namjeni možete je rezati na ploške, na kockice ili putem posebnog nožića vaditi u obliku kuglica. Prvenstveno se jede samostalno, ali može biti i dio voćnih salata gdje vam izdubljena kora polovice lubenice može poslužiti i kao zdjela za serviranje. Možete kombinirati i s drugim povrćem u obliku raznih salata, kao predjelo ili mali obrok. Tako narezanu lubenicu na kockice možete pomiješati s rajčicom i krastavcem, s rikulom i pinjolima uz dodatak mirisnog bosiljka ili samo s crvenim lukom uz dodatak soli i papra. Dobro rashlađena lubenica izvrsno se slaže i sa slanim sirevima, poput parmezana i feta sira. Kao ljetno osvježenje možete je pripremiti i u obliku hladne juhe.
Detoksikacija lubenicom
Napravite jednodnevno čišćenje organizma lubenicom. Ujutro i navečer popijte čašu probiotičkog jogurta, a ostatak dana jedite samo lubenicu. Nije određeno kotiko tubenice smijete pojesti, no to može biti i do 5 kilograma. Tijekom čišćenja trebate piti i vodu. Idući dan započnite voćem, a par sati nakon toga možete pojesti kuhano povrće ili laganu juhu. Čišćenje tijela lubenicom je zdravo i nije naporno za organizam.
Čuveni “spavajući prorok” Edgar Cayce posebno je preporučao čaj od sjemenke lubenice osobama koje imaju bubrežne kamence. Ovaj čaj također stimulira rad bubrega. Kako biste pripremili čaj, potrebna vam je žlica sjemenki lubenice, koje prethodno trebate samljeti ili isjeckati. Prelijte ih s pola litre kipuće vode i ostavite da se ohladi. Procijedite i odmah popijte čaj. Pijte ga 3 puta tjedno, a možete i više puta na dan.