Kadulja (Salvia officinalis) danas se ne koristi samo kao prirodni lijek za probavne smetnje i razne infekcije, ona je i vrlo dobar začin, te efikasna za njegu tijela.
Cvjetovima i listovima žalfije, od davnina se pripisuju ljekovita svojstva. Legenda kaže da kadulja produžava životni vijek, ali i poboljšava pamćenje kod starijih osoba. Kadulja je i najpoznatiji domaći lijek za upaljene desni.
Sa mnogobrojnim aktivnim tvarima koje sadrži kadulja također, pomaže i kod gastrointestinalnih poremećaja poput nadutosti, proljeva, upale crijeva i želuca, zatvora, nadimanja, kao i upale usne duplje, sprečava krvarenje zubnog mesa, prekomjerno znojenje, reguliše razinu šećera u krvi, ublažava mensutrualne tegobe i pomaže u liječenju simptoma menopauze.
Kadulja kao lijek
Kadulja ili žalfija, najčešće se koriste u obliku čaja i eteričnih ulja. Listovi kadulje se mogu sušiti ili se koriste svježi.
Za upalu grla, 2 do 3 kašike osušene kadulje, preliti s 3 dl ključale vode. Neka odstoji 10 minuta, te potom toplim pripravkom grgljate nekoliko puta dnevno. Umjesto vode, možete koristiti i mlijeko, zasladiti ga s medom i pijte toplo – to će vam pomoći u zaustavljanju kašlja.
Otopina s kaduljom
Prema receptu pomiješate jednu kašikicu sušene kadulje, dvije kašikice smeđeg šećera, tri kašikice jabučnog ili vinskog octa i 0,5 dcl vode te grgljajte nekoliko puta na dan, bez gutanja.
Pripremite ljekoviti čaj od žalfije za želudac i protiv bolova i grčeva u želucu. Treba uzeti 10 grama cvjetnih grančica kadulje, preliti litrom kipuće vode, ostaviti da odstoji tri minute i piti po 1 šoljicu prije jela. To ublažava želučane tegobe i potiče probavu.
Pripremite 25 g lavande, 25 g majčice dušice, 10 g matičnjaka, 10 g vrbove kore i 10 g anisa. Pomiješajte biljke i stavite u staklenku. Pri pripremi čaja uzmite jednu do dvije kašikice mješavine i stavite u 250 ml vruće vode. Ostavite da odstoji deset minuta i procijedite. Pijte dvije do tri šoljice ne prevrućeg čaja na dan protiv glavobolje i migrene.
Pomiješate jednake količine listova kadulje, listova odbjela, omanova korijena i uskolisnog trpuca. Kašikicu mješavine preliti vrućom vodom i ostavite da odstoji deset minuta. Pije se svježe pripremljen čaj, što je god moguće topliji za smirenje kašlja.
Zakuhate šoljicu vode, dodate kašikicu kadulje i kuhate tri minute. Sklonite sa vatre, poklopite i ostavite da odstoji još tri minute. Protiv gripe i jake prehlade piju se dvije šoljice ovako pripremljenog čaja na dan.
Zakuhate 5 dl destilirane vode sa kašikom soli. Dodajte 1,5 kašikicu kadulje i kratko prokuhajte. Pokrijte, ostavite da se ohladi, procijedite i umiješate 50 ml alkohola. Više puta na dan ispirete usta vodicom.
Kadulja je korisna i kod šećerne bolesti. Jedno istraživanje je pokazalo da kadulja može pomoći u prevenciji dijabetesa, a druga istraživanja su pokazala da smanjuje rizik od naglih promjena u razini šećera u krvi. U narodnoj medicini koristi se čaj od mješavine jednakih dijelova kadulje i stolisnika.
I ne samo kao lijek kadulja ili žalfija se sve češće upotrebljava i kao začin, najčešće za meso, ribu i variva od povrća. Ona je i odlično sredstvo protiv moljaca, koji daje lijep miris i svježinu odjeći, a miris kadulje se sve češće koristi i u kozmetici i to najčešće u pripravcima za čišćenje kože, njegu kose, tamnjenje sijede kose, te ublažavanje crvenila lica.
Kako pripremiti čaj od kadulje
Kadulja se gotovo uvijek uzima u obliku čaja kada je u pitanju liječenje zdravstvenih tegoba.
Čaj od kadulje se priprema tako da zakuhate šalicu vode, dodate žličicu suhih listova kadulje, kuhate 1-2 minute, maknite s vatre i ostavite da poklopljeno stoji pet minuta. Popijte dvije do tri šalice na dan, a prije konzumiranja čaja od kadulje u ljekovite svrhe se obavezno savjetujte s liječnikom.
Čaj od kadulje nuspojave
Dugotrajnom upotrebom, može doći do predoziranja kaduljom, zbog visokog sadržaja tujona koji je svojevrstan neurotoksin opasan po zdravlje.
Simptomi predoziranja su: vrućina i vrtoglavica, povećan broj otkucaja srca, pa čak i napadi. Dugotrajno liječenje kadulje se ne preporučuje – konzumirajte je najviše tri sedmice.
Iz opravdanih razloga ne treba pretjerivati s unosom čaja od kadulje. Čaj od kadulje ne preporučuje se trudnicama i dojiljama.
Izvor: narodnilijek.com/web/kadulja-kao-lijek