Povremeni noćni izlasci uz koktele mogu biti zabavni, a posebno zna biti veselo na dočeku Nove godine, no kada je riječ o mamurluku – to je već sasvim suprotan osjećaj.

Mučnina, glavobolja, umor, drhtanje, suha usta… Kako se riješiti neugodnih simptoma mamurluka što je prije moguće?

Nakon što se alkohol apsorbira u tijelo, razgrađuje se u visoko toksični metabolit (kemikalija) poznat kao acetaldehid, koji uzrokuje upalu i izaziva oksidativni stres, što dovodi do oštećenja tkiva i simptoma mamurluka, objašnjava doktor Bac Nguyen za Forbes.

Tijekom vremena, tijelo razgrađuje acetaldehid u manje otrovni acetat i simptomi nestaju. Ali osim čekanja da se to dogodi, postoji nekoliko stvari koje mogu doprinijeti da se osoba s mamurlukom izazvanim alkoholom počene osjećati malo bolje.

 Rehidrirajte se na pravi način

Izbacivanje tekućine jedan je od prvih koraka koje trebate poduzeti kako biste pomogli svom tijelu da se oporavi.

Osim što je diuretik, što znači da uzrokuje češće mokrenje, i blokira otpuštanje vazopresina (hormona koji pomaže vašem tijelu da zadrži vodu), alkohol također utječe na funkcioniranje hipotalamusa, regije mozga koja regulira žeđ, kaže Sally K. Norton, stručnjakinja za prehranu i autorica Toxic Superfoods.

Dehidracija se također može pogoršati ako vaši simptomi mamurluka uključuju mučninu/povraćanje ili proljev. Ako je to slučaj, mali gutljaji vode mogu pomoći da se počne vraćati tjelesna ravnoteža.

 

Možete također isprobati jednu od ovih opcija rehidracije:

Kokosova voda

Dehidracija dovodi do gubitka elektrolita poput kalija i natrija. Kokosova voda ne samo da pomaže kod hidratacije, već služi i kao izvor kalija, učinkovito nadoknađujući osiromašene razine ovog vitalnog minerala, kaže Norton.

Foto: Shutterstock

Sportska, izotonična pića
Konzumacija sportskih napitaka nakon pijenja alkohola također može pomoći u smirivanju simptoma mamurluka.

Osim što nadoknađuju tekućinu, sportska pića sadrže minerale koji pomažu u zadržavanju tekućine bolje od obične vode, a sadrže i šećer koji će pomoći u vraćanju razine glukoze u krvi, prema dr. Nguyenu.

Dinja

Dinja sadrži visok sadržaj vode, što može pomoći u rehidraciji tijela i borbi protiv dehidracije. Također osigurava vitamine i minerale, poput vitamina C i kalija, koji mogu podržati cjelokupno zdravlje i nadoknaditi hranjive tvari koje se mogu potrošiti nakon konzumiranja alkohola, kaže Norton.

shutterstock

Izbjegavajte kavu
Iako mnogi ljudi misle da pomaže, zapravo vas kava može više dehidrirati jer je dobar diuretik, tvrdi dr. Nguyen.

Složeni ugljikohidrati

Konzumacija kvalitetnih ugljikohidrata može pomoći u povećanju razine šećera u krvi.

Budući da alkohol sprječava stvaranje šećera u jetri, pijenje alkohola može smanjiti razinu glukoze u krvi, glavnu hranu za vaš mozak, kaže dr. Nguyen objašnjavajući da su cjeloviti ugljikohidrati važni u oporavku od mamurluka – jer sadrže glukozu i mogu pomoći u povećanju razine šećera u krvi, koja je pala nakon konzumiranja alkohola.

Shutterstock

Dobre opcije mogu uključivati smeđu rižu, zob i kruh ili tost od cjelovitih žitarica, odnosno brzo probavljive ugljikohidrate koji se neće zadržavati u želucu, dodaje Norton.

Preskočite masnu hranu

Mit je da će masna hrana ‘upiti’ alkohol. Jedino što će sporo probavljiv, masni obrok jutro poslije učiniti je da će se vaš nadraženi želudac osjećati još gore.

Uzmite malo đumbira

Đumbir se od davnina koristi kao prirodni lijek za ublažavanje mučnine i povraćanja.

Norton preporučuje konzumiranje čaja od đumbira ili žvakanje komadića kristaliziranog korijena đumbira.

Đumbir sadrži spojeve zvane gingeroli i shogaoli, koji mogu pomoći u smirivanju želučanih tegoba i smanjenju osjećaja mučnine. Đumbir također ima karminativna svojstva (što znači da može pomoći u smanjenju nadutosti, plinova i poboljšati probavu) i potiče proizvodnju probavnih enzima, koji mogu olakšati razgradnju hrane i ublažiti probleme s probavom, kaže Norton.

Shutterstock

Nadoknadite vitamine B i cink

Vitamin B3 (niacin) i cink smatraju se korisnima za mamurluk zbog njihove uloge u metabolizmu alkohola, proizvodnji energije i potpori općem zdravlju, kaže Norton.

Vitamin B3 pomaže u metaboliziranju alkohola te osigurava energiju, dok cink obnavlja razinu hranjivih tvari i podržava imunološku i probavnu funkciju.

Ako možete probaviti, pokušajte obnoviti zalihe vitamina B i cinka hranom poput cjelovitih žitarica, orašastih plodova, sjemenki, mahunarki i jaja.

Naspavajte se

Alkohol je snažan inicijator sna (što znači da možete brže zaspati ako ste pijani), ali također remeti kvalitetu sna, pa ćete manje vremena provoditi u REM fazi i češće se buditi.

San pomaže kod mamurluka pružajući odmor i oporavak, vraćajući razinu hidratacije, pomažući u detoksikaciji i ublažavanju simptoma kao što su glavobolja i umor, kaže Norton.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest Articles