Tijekom blagdana će u mnogim domovima mirisati klinčić, bilo da je riječ o jelima, kolačima, toplim napitcima ili naprosto mirisnim dekoracijama. A klinčić pritom ima i ljekovita svojstva
Naranča „načičkana“ klinčićima omiljen je blagdanski klasik za prožimanje prostora finim mirisom. Ili, u modernoj verziji, sličan učinak možete postići tako da u aroma difuzor ukapate pet kapi eteričnog ulja slatke naranče i tri kapi eteričnog ulja klinčića.
Klinčić, u kombinaciji s drugim aromatičnim esencijama ili zasebno, povoljno utječe na raspoloženje. Štoviše, eterično ulje klinčića preporučuje se za ublažavanje umora i tjeskobe te razbistravanje misli i jačanje koncentracije. Ujedno osvježava i pročišćuje zrak, povoljno djelujući na dišni sustav. To su samo neke od brojnih blagodati egzotične biljke koja je na Zapadu najprepoznatljivija kao začin.
Miris iz tropskih krajeva
Klinčić je ustvari pupoljak tropskog zimzelenog stabla klinčićevca ili karanfilovca. Pupoljci se beru još neotvoreni, a potom se suše. U cjelovitom ili mljevenom obliku koriste se za aromatiziranje jela i napitaka. A destilacijom pupoljaka dobiva se eterično ulje.
Klinčić je u Europu stigao još u antičko doba, a njegov naziv potječe iz latinskog izraza calvus što znači čavao. Naime, pupoljci su nalik na male čavle, odnosno klinove. Osebujan miris i okus zahvaljuju visokom udjelu eugenola, aromatičnog spoja koji se nalazi i u drugim biljkama što se koriste kao začini (npr. muškatni oraščić, cimet, lovor, bosiljak). Klinčić obiluje i raznim mineralima (ponajviše manganom, kalcijem, željezom i magnezijem), kao i vitaminima (počevši od C, E i K) te antioksidansima.
Prepoznatljiva aroma jela i pića
Klinčić je najpoznatiji kao zimski dodatak kuhanom vinu i medenjacima, no njegove mogućnosti mnogo su veće: pudinzi, kolači, voćni umaci, kompoti… Pritom se osobito slasno kombinira s jabukama i kruškama. Odličan je i za razne napitke, npr. čajeve, toplu čokoladu, punč…
I slana jela s klinčićem dobivaju posebnu pikantnu notu. Fino se nadopunjuje s povrćem, ribom, mesom, rižom, osobito u marinadama, kremastim juhama, varivima i umacima. Primjerice, klinčić se nalazi u tradicionalnoj recepturi za dalmatinsku pašticadu. U svijetu je pak nezaobilazan sastojak poznatih začinskih mješavina kao što su azijski curry, garam masala i five spice (pet začina) te afrički berbere.
Kulinarski znalci preporučuju da je bolje odabrati cijele klinčiće a ne one u prahu, jer će u cjelovitom obliku dulje zadržati svježinu i aromu. Po potrebi se mogu usitniti neposredno prije uporabe, npr. u mlincu za kavu. Budući da su klinčići intenzivnog okusa, treba ih koristiti umjereno kako ne bi „prevladali“ u jelu.
Ljekovita svojstva
Već spomenuti spoj eugenol, koji je zaslužan za karakterističnu aromu klinčića, ujedno je antioksidans s moćnim protuupalnim, analgetskim i antimikrobnim učinkom. Klinčić sadrži još i niz drugih spojeva sličnog djelovanja, poput kariofilena. Zahvaljujući takvom sastavu klinčić je moćan osnaživač i pročišćivač organizma.
Začini za topliju zimu: Cimet i klinčić
Začini kao što su cimet i klinčić svojstveni su za zimske mjesece jer tijelo opskrbljuju brojnim tvarima koje imaju…
Bilo da klinčić uzimate “sirov“, u obliku čaja ili pak eteričnog ulja (npr. za inhalacije ili masaže), i u tom slučaju potrebna je umjerenost pa je najsigurnije posavjetovati se s fitoterapeutom, odnosno aromaterapeutom.
Klinčić se često nalazi i u proizvodima za higijenu i njegu: pastama za zube i vodicama za ispiranje usta, ali i preparatima za energiziranje vlasišta i poticanje rasta kose. A zbog finog mirisa često se dodaje i u parfeme.
IZVOR;ADIVA